Strona główna/Aktualności/Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z pomocą (..)

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej z pomocą dla Ukrainy

1 Marca 2022

Zabezpieczenie medyczne dla uchodźców z Ukrainy wraz z obsługą w języku ukraińskim, pomoc psychologiczna i mieszkania dla lekarzy ze wschodu - Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi i Będzinie przygotował pakiet pomocowy dla osób uciekających przed wojną. Trwa także zbiórka pieniędzy na zakup leków i środków pierwszej pomocy, które trafią do medyków w Ukrainie.

- Zgłosiliśmy służbom wojewody śląskiego i NFZ, że szpital jest przygotowany do przyjęcia 50 rannych. Decyzja była oczywista. W zespole mamy lekarzy z Ukrainy, którzy natychmiast zaoferowali pomoc swoim rodakom - mówi dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ.

Od 1 marca w przyszpitalnych przychodniach będą możliwe również konsultacje medyczne w języku ukraińskim w zakresie: ginekologii, ortopedii, chirurgii i chorób wewnętrznych. Zapewniona zostanie także pomoc psychologiczna.

Telefony dla potrzebujących opieki lekarskiej 

Uruchomione zostały dwa telefony, dla osób potrzebujących opieki lekarskiej: 797 410 116 (obsługa w języku ukraińskim) oraz 515 096 087 (obsługa w języku polskim). Telefony czynne są przez całą dobę.

W szpitalu w Czeladzi pracuje obecnie 8 lekarzy z Ukrainy. W drodze do Polski są kolejne lekarki, którym dyrekcja placówki zaoferowała pracę. Dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Będzinie oraz samorządów Będzina i Czeladzi udało się zabezpieczyć 5 mieszkań, w których znajdą schronienie ze swoimi dziećmi.

Pomoc dla Ukrainy 

Do pomocy Ukrainie włączyć może się każdy. Za pośrednictwem stowarzyszenia działającego przy PZZOZ szpital wraz z Uniwersytetem Śląskim uruchomił zbiórkę pieniędzy na najbardziej potrzebny sprzęt medyczny i leki, które w najbliższym czasie trafią do medyków w Ukrainie.

- Bandaże, opaski uciskowe, rękawiczki, strzykawki, leki - lista potrzeb jest długa, a pomoc potrzebna na już. Jako lekarze nie pozostajemy obojętni, będziemy wspierać medyków, którzy niosą pomoc żołnierzom i ludności cywilnej w Ukrainie - mówi lek. Ewa Wiązania-Gacek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa PZZOZ.

Pieniądze na zakup środków niezbędnych do zapewnienia Ukraińcom pomocy medycznej można wpłacać na konto Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja”.

Getin Bank SA 56 1560 1010 0000 9010 0006 1687
Z dopiskiem Szpital dla Ukrainy.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Czeladź pomaga Ukrainie. Wszystkie informacje w jednym miejscu!

do góry
Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.