Powstanie Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi powstał 01.06.2008 r. na bazie zlikwidowanego Zakładu Inżynierii Komunalnej w Czeladzi. Akt założycielski stanowi uchwała Rady Miejskiej Nr XXXV/471/2008 z dnia 24 kwietnia 2008 r.
Forma organizacyjna Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej stanowi jednostkę organizacyjną miasta i podlega bezpośrednio Burmistrzowi Miasta, który sprawuje nadzór i kontrolę nad jego działalnością.
Siedziba Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej ma swoją siedzibę w Czeladzi przy ul. Orzeszkowej 12 Zakład czynny jest od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świat i dni wolnych od pracy) w godzinach od 7:00 do 15:00
Zakres działania Zgodnie ze statutem Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Czeladzi jest jednostką budżetową Gminy Czeladź. Do zakresu działania zarządu należy:
sprawowanie zarządu nad drogami gminnymi w mieście, w tym bieżące utrzymanie dróg w szczególności poprzez:
naprawę nawierzchni dróg,
naprawę nawierzchni chodników,
oznakowanie poziome i pionowe dróg,
oczyszczanie letnie i zimowe ulic, chodników i przystanków
przygotowanie zadań inwestycyjnych pod kątem technicznym oraz bezpośredni nadzór w trakcie realizacji, pełnienie funkcji inwestora zastępczego Miasta,
oświetlenie miejskie,
utrzymanie zieleni miejskiej i parkowej, małej architektury (place zabaw, fontanny, klomby, rzeźby, itp.)
administrowanie cmentarzem komunalnym i targowiskiem miejskim,
wykonanie na zlecenie i na rzecz Gminy innych usług i zadań z zakresu gospodarki komunalnej,
zagospodarowanie i utrzymanie przestrzeni publicznej – place, skwery, parkingi publiczne, pylony reklamowe,
Zarząd może wykonywać usługi i zadania z zakresu gospodarki komunalnej na rzecz innych podmiotów w oparciu o zawarte przez Gminę porozumienia komunalne o jakich mowa w ustawie o samorządzie gminnym.
Finansowania działalności Zadania wykonywane przez Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej finansowane są ze środków budżetowych Gminy Czeladź. Czynione są starania o pozyskanie środków finansowych unijnych na realizacje infrastruktury miejskiej.
Skargi i wnioski Skargi i wnioski mogą być wnoszone pisemnie, za pomocą faksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu. Skargi i wnioski wnoszone ustnie przyjmuje Dyrektor MZGK lub jego Zastępca, w każdy poniedziałek w godzinach od 13:00 do 15:00